Wiosenny przegląd samochodu

Wielu kierowców uważa, że przygotowanie samochodu wymaga jedynie okres zimowy, który jest znacznie bardziej wymagającym zarówno dla kierowcy, jak i właśnie samego auta. Jest w tym nieco prawdy, jednak wiosenne porządki są również doskonałą okazją do tego, aby przygotować samochód nie tylko z powodu bezpieczeństwa i ekonomii, ale również samej przyjemności z jazdy. A w końcu, kiedy jest ona większa, jeśli właśnie nie w piękny słoneczny dzień?

Wiosenne mycie

Jedną z najważniejszych spraw, które trzeba załatwić przed wiosennym sezonem, jest dokładne umycie samochodu po zimowych zanieczyszczeniach. Chodzi tu przede wszystkim o wszechobecną sól, która dostaje się dosłownie we wszystkie zakamarki samochodu. Z tego powodu bardzo zalecane jest to, aby nie wykonywać tego zadania samodzielnie, ponieważ bardzo łatwo można by coś pominąć, a zlecić tę pracę wykwalifikowanym warsztatom, które specjalizują się w  pozimowych porządkach w aucie.

Dodatkowo warto dokładnie oczyścić wnętrze samochodu, wraz z wymianą zapewne mocno zmęczonych już gumowych dywaników. W lecie z powodu mniejszego zanieczyszczenia, a także po prostu ze względów estetycznych bardzo dobrze sprawdzą się dywaniki welurowe.

Kontrola ogumienia

Standardową procedurą każdego kierowcy podczas nadejścia wiosny jest zmiana zimówek tego rodzaju opony letnie – https://www.sklepopon.com/opony/letnie. Chodzi tu przede wszystkim o zachowane przyczepności samochodu na odpowiednim poziomie, ale również na mniejsze zużycie opon, ponieważ opona letnia, z racji tego, że jest zaprojektowana do pracy w wysokich temperaturach, znacznie mniej się w takich warunkach zużywa niż opona zimowa.

W przypadku zmiany ogumienia warto jednak za jednym razem sprawdzić także ich wyważenie, ciśnienie, a także poleca się wymienić wentyle, które po dwóch, trzech sezonach zaczynają przepuszczać powietrze.

Warto również w tym czasie sprawdzić stan zawieszenia i układu hamulcowego. Być może warto będzie wymienić klocki hamulcowe, przyjrzeć się dokładnie pracy amortyzatorów lub wymienić gumowe tuleje na nich.

Stan płynów eksploatacyjnych

Wiosenne porządki są również świetnym momentem na to, aby przygotować bardziej skrupulatnie samochód do jazdy. Chodzi tu przede wszystkim o dokonanie wymiany wszystkich płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Przede wszystkim warto się zainteresować wymianą oleju silnikowego, a także co dwa, trzy sezony również oleju w skrzyni biegów.

Dodatkowo skontrolować należy poziom i jakość płyny hamulcowego, płynu chłodniczego, oraz co bardzo ważne dla widoczności, płynu do spryskiwaczy, który kończy się zawsze w najmniej odpowiednich momentach.

Z rzeczy mniej oczywistych, a jednak nadal bardzo ważnych dobrze jest dodatkowo skontrolować stan wycieraczek, zarówno tej przedniej szyby, jak i tylnej.

Sezon letni to także wysoka temperatura, dlatego doskonałym pomysłem jest dla własnego komfortu jazdy poddać szczegółowej kontroli stan klimatyzacji, i w razie potrzeby uzupełnić czynnik chłodzący do niej. Dodatkowo ze względów zdrowotnych bardzo zaleca się przeprowadzenie odgrzybiania całej instalacji.

Dodaj komentarz